X
444 20 35
Türkiye’nin Her Yerindeyiz
COPYRIGHT © KARMOD 2014

Çelik Konstrüksiyon

Çelik Konstrüksiyon

Binanın tüm taşıyıcı sisteminde çeliğin tercih edildiği yapı modelleri çelik konstrüksiyon yapılar olarak adlandırılmaktadır. Yüksek güvenli çelik yapı modeli unsuru nedeniyle ABD ve Avrupa’da 19. Yüzyıldan itibaren yoğun olarak tercih edilen bu yapılar ülkemizde yeni yeni tercih edilmektedir. Ülkemizin deprem kuşağında olduğu gerçeği ile Erzincan, Marmara, Gölyaka, Dinar, Elazığ ve son olarak ta Van depremiyle bizzat yaşayarak karşılaşmamız yapı güvenliği yüksek modellere yönelimi artırdı.
 
Özellikle Sakarya, Kocaeli, Yalova ve İstanbul’u doğrudan etkileyen 1999 Marmara depremi devletin de yapı sektöründe önemli düzenlemelere gitmesine neden olmuştur. İmar izniyle beraber ekstra yükümlülük getiren Yapı Denetim sistemi bu düzenlemeler arasında yer alıyor. Şehirleşmenin çoğunlukla birinci ve ikinci deprem kuşağında yoğunlaştığı ülkemizde klasik betonarme yapılara göre daha yüksek yapı güvenliği sağlayan çelik yapılara ilgiyi artırdı.
 
Yapı karkasında kullanılan çeliğin kırılgan olmayan esnek ve dayanımlı yapısı son derece güvenli yapılara imkân tanımaktadır. Hafif yapısına rağmen yüksek dayanımı ile geniş mekânlarda sunduğu yapı statiği avantajı nedeniyle büyük üretim tesislerinde (fabrikalar ve sanayi tesisleri), spor salonlarında, eğlence merkezlerinde, sosyal tesis yapılarında, uçak ve benzeri hangarlarda, statlarda, özel villalarda özellikle tercih edildi.
 
De monte vidalı birleşim sistemi avantajı ile büyük yapıların bile çok kısa sürede kurulumuna imkân sağlar.Çelik konstrüksiyon yapı modelinin sunduğu avantajları sıralayacak olursak en önemli avantaj yukarıda da kısaca bahsettiğimiz gibi yapı karkasında kullanılan hammaddenin kırılgan olmayan esnek özelliği ile deprem kuvvetlerine karşı yüksek güvenlik sunar. Kısa sürede kolayca montajlanabilir de monte özelliği zamandan ve işçilikten tasarruf sağlar. Kısaca hızlı kurulumla uzun ömürlüdür. De monte vidalı özelliği ile defalarca deforme olmadan sökülerek kurulum yapılabilmektedir. Çelik yüzde 100 geri dönüşüm özelliği ile çevre dostu yapı modelidir.
 
Hafif çelik yapı ve çelik konstrüksiyon yapı modeliyle üretim gerçekleştiren Karmod’un 1986’dan bugüne ihracat gerçekleştirdiği ülke sayısı 82’ye ulaştı. Kaynaksız vidalı sistem teknoloji ile bant sistemi üretim gerçekleştiren Karmod’un yapıları son derece yüksek kalite ve güvenlik içeriyor. Kısa sürede makina üretim hattında milimetrik olarak kesilip katlanan yapı taşıyıcıları proje çizimiyle milimetrik olarak birebir ölçülerde hazırlanmaktadır.Ön üretimi yapılan Karmod çelik yapılar uluslararası nakliye standartlarında kurulum yerine sevk edilerek uzman ekiplerce montajlanarak kullanıma hazır teslim edilmektedir.
Elektrikten suya çatıdan duvara, kapıdan pencereye tüm üniteleriyle kullanıma hazırdır. Karmod yapıları de monte özelliği ile istendiğinde sökülerek başka mekânlarda kurulum yapılabilmektedir.